Motorların Dışındaki Çalışma Sistemleri

23.02.2019 21:00

1.       Ateşleme Sistemi: Bir motordan beklediğimiz verimi alabilmek için, yakıtın düzgün bir şekilde ateşlenmesi gerekmektedir. Nitekim motordaki verimi tam olarak olabilmek için bu sistemin tam olarak çalışması gerekir. 

2.       Yakıt Sistemi: Yakıt sisteminin olması gerektiği gibi çalışması motorun yakıt sarfiyatına sebep olmayacağı gibi birde motorda beklenen performansı almamızı sağlayacaktır.

3.       Yağlama Sistemi: Birbiri üzerinde çalışan elemanların aşınmasını aşırı ısınmasını önlemek, çalışan elemanların üzerinden kopan parçacıkları taşıyarak optimum çalışma ortamı sağlayan sisteme denir.

4.       Soğutma Sistemi:  Motorda silindir içinde oluşan ateşleme ve yanma sonucu sıcaklık 1800-2500 C kadar yükselir. Sonuç olarak, bu sıcaklıkta elemanların uzun süreli çalışamayacağını düşünürsek motor içindeki sıcaklığın düşürülmesi gerektiği ortaya çıkacaktır. Soğutma sistemlerinin iki çeşidi vardır. - Su Soğutmalı - Hava Soğutmalı 

5.       Marş Sistemi: Dizel ve benzinli motorlarda, motorun çalışması için ilk hareketi sağlayan sistemdir. 

6.       Şarj Sistemi: Motor çalıştığı zaman mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren sisteme Şarj Sistemi denir. Motorlu araçlarda elektrik ihtiyacını karşılar ve aküyü şarj eder.